Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer natural sandalwood oil, tuberose absolute essential oil, sugandh kokila oil, watermelon seed butter, arnica hair oil and clary sage essential oil.
₹ 18000 / Kg Get Latest Price
| Sandalwood Type | Indian Sandalwood |
| Purity | 100% |
| Packaging Size | 50 ml |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Application | Cosmetics |
| Alcohol Free | Yes |
| Wood Origin | Karnataka |
| Shelf Life | 5 years |
Minimum order quantity: 1 Kg
Sandalwood Essential Oil – Key Benefits ��
Sandalwood oil (especially Indian Sandalwood – Santalum album) is valued for its calming aroma and therapeutic properties. Here are its main benefits:
�� 1. Calms Mind & Reduces StressHelps reduce anxiety, stress, and mental fatigue
Promotes relaxation and emotional balance
Useful in meditation and yoga practices
Acts as a natural sedative
Helps with insomnia and disturbed sleep when used in aromatherapy
Soothes irritated, dry, or sensitive skin
Helps reduce acne, pimples, scars, and blemishes
Anti-inflammatory and antiseptic properties
Slows signs of aging (fine lines & wrinkles)
Helps fight bacteria and skin infections
Useful for wounds, rashes, and minor cuts (when diluted)
Improves concentration and mental clarity
Often used during study or work for better focus
Enhances libido and intimacy
Creates a warm, romantic atmosphere
Helps relieve cough, cold, and bronchitis
Clears nasal congestion when inh
₹ 12500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% Pure |
| Botanical Name | Polianthes Tuberosa L. |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
Tuberose Oil is obtained from perennial plant that has long stems & white, very odorous flowers.
₹ 5500 / Kg Get Latest Price
| Botanical Name | Cinnamomum Glaucescens |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Manufacturer | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Brand | James Wild Herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
Pure natural sugandha kokila essential oil is produced from wild crafted berries of cinnamomum glaucescens. Sugandha kokila oil used for headaches, increases circulation, reduces pain and inflammation in the muscles and joints, and also may also be helpful for electric diffuser.
₹ 1400 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Salted |
| Packaging Type | Packet |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | 1 |
| Shelf Life | 12 |
| Usage/Application | Home Purpose |
| Storage Condition | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | james wild herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Botanical Name | Arnica montana |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 kg |
| Hair Oil Type | Hair Growth |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | James Wild Herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
Derived from the arnica flower of the sunflower family, arnica oil helps to reduce inflammatory pain when applied topically. Typically it's used for the pain and swelling associated with bruises, sprains, pulls, muscle aches, and even arthritis, since it helps to boost circulation and speed up the healing process.
₹ 24000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Botanical Name | Salvia Sclarea |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Form | Liquid |
Minimum order quantity: 1 Kg
Sage oil is pale, yellow-green in color. It has a strong, spicy aroma. Sage can be used in a hair conditioner and shampoo as it contains properties and cleansing effects that address dandruff and oily hair
₹ 14000 / Kg Get Latest Price
| Botanical Name | Canarium Luzonicum |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | James Wild Herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
Elemi oil is steam distilled from the gum or resin of the tree. It is in the frankincense (and myrrh) botanical family, and you will recognize the smell, as such, immediately! It is unique oil that is not very common and can be hard to locate in therapeutic quality.
Dr. A.K. Sharma (CEO)
James Wild Herbs
Ground Floor, 1399, Chowk, Tilak Bazar
Chandni Chowk, New Delhi - 110006, Delhi, India