Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 1 kg refined shea butter, cupuacu seed butter, 15 kg unrefined shea butter, macadamia nut butter, 1 kg unrefined shea butter and unrefined mowrah butter.
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Refined |
| Packaging Size | 1kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Application Type | Cosmetics |
| Form | Solid Fat |
| Organic Certification | Yes |
| Color | Light Yellow |
| Shelf Life | 24 months |
| Pack Type | Box |
| Usage | Cosmetics |
| Type | Refined |
₹ 1340 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Flavor | Unsalted |
| Packaging Type | Box |
| Form | Solid Fat |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | James Wild Herbs |
Minimum order quantity: 1 Kg
Native to Central and South America, Cupuacu Butter is a natural butter cold pressed from the seeds of the Ucuuba tree producing a light brown, hard and dry consistency butter.
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 15 Kg |
| Form | Solid Fat |
| Brand | James Wild Herbs |
| Pack Size | 15 kg |
| Pack Type | Bucket |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 1260 / Kg Get Latest Price
| Type | Butter |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Form | Solid |
Minimum order quantity: 1 Kg
This macadamia nut butter is rich in mono-unsaturated fats, low in carbs and rich in nutrients. Macadamia nuts are not only tasty, but they're rich in nutrients and healthy fats too! The result is a soft, spreadable nut butter that can replace peanut butter in any recipe. Also it is used in cosmetics.
Packaging Available: 15 kg Bucket
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Form | Solid Fat |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Box |
| Brand | James Wild Herbs |
| Type | Unrefined |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Unsalted |
| Packaging Type | Bucket |
| Form | Solid Fat |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Cosmetics |
Minimum order quantity: 1 Kg
Mowrah butter is yellowish-white in color with a mild odor. The butter is solid at room temperature, but melts readily on contact with the skin. The melting range is similar to that of cocoa butter (32 to 35 DegreeC) and is near mouth temperature. The butter is used for both edible and cosmetic applications.
Packaging Available: 15 kg Bucket
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Cosmetic Butter |
| Packaging Type | Box |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Shelf Life | 24 months |
| Usage/Application | Cosmetic |
Minimum order quantity: 1 Kg
Aloe Butter is a rich blend of Aloe and non-GMO Soy Butter for an odorless white butter that is soft, with a rich viscosity and smooth texture that melts quickly on contact with the skin. Common Uses: This butter is perfect for lotions, creams, and body butters.
₹ 1340 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Form | Solid Fat |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Cosmetics |
Minimum order quantity: 1 Kg
Ucuuba butter is highly moisturising and nourishing, providing excellent emollient properties. It helps heal and soothe the skin, making it beneficial for addressing dryness and inflammation.
Packaging Available: 15 kg Bucket
₹ 1420 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Unsalted |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 15 kg |
| Brand | James Wild Herbs |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Cosmetics |
Minimum order quantity: 1 Kg
Refined Papaya Butter is a unique body treatment formula combining Dead Sea minerals with Shea butter and natural oils including Jojoba and Grape seed to nourish, moisturize and soften skin. Regular use promotes smooth, silky and glowing appearance while toning and firming skin.
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Form | Solid Fat |
| Brand | James Wild Herbs |
| Pack Size | 15 kg |
| Pack Type | Bucket |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Shelf Life | 24 months |
Dr. A.K. Sharma (CEO)
James Wild Herbs
Ground Floor, 1399, Chowk, Tilak Bazar
Chandni Chowk, New Delhi - 110006, Delhi, India